Bank nie może wypowiedzieć umowy kredytowej pod warunkiem

Zwykły wpis

Dostałeś z sądu przesyłkę z nakazem zapłaty zobowiązującym Cię do zwrotu całości kredytu, który bank wypowiedział? A może taki nakaz zapłaty lub wyrok sądowy już się uprawomocnił albo wydany został bankowy tytuł egzekucyjny i bank przez komornika egzekwuje od Ciebie zaległość.

Koniecznie sprawdź korespondencję z bankiem. Dlaczego? Bo niektóre sądy uznają za nieskuteczne wypowiedzenie przez bank umowy kredytu pod warunkiem, że zadłużenie nie zostanie uregulowane w terminie wskazanym przez bank. W praktyce często to wygląda tak, że w sytuacji braku płatności rat kredytowych banki wysyłają do kredytobiorców wezwania do zapłaty zaległości, jednocześnie w tym piśmie „strasząc”, że brak terminowej spłaty oznaczać będzie wypowiedzenie umowy kredytowej i konieczność natychmiastowej spłaty całości kredytu. Po takim warunkowym wypowiedzeniu, jeśli dłużnik nie spłacił zaległości, banki kierują sprawy do sądu. Niektóre sądy uważają taką praktykę za nieprawidłową, bo kredytobiorca powinien być jednoznacznie poinformowany przez bank o wypowiedzeniu umowy, bank nie może tego robić pod warunkiem nieuregulowania zaległości. W konsekwencji w takim przypadku, skoro nie było wypowiedzenia, to umowa kredytowa ciągle obowiązuje, a bank nie mógł wystawić bankowego tytułu egzekucyjnego, czy uzyskać nakazu zapłaty albo wyroku zasądzającego zwrot całego kredytu.

Dlatego sprawdź pisma od banku – może otrzymałeś tylko oświadczenie o warunkowym wypowiedzeniu umowy kredytowej, a więc np. wezwanie do zapłaty z „groźbą” uznania tego pisma za wypowiedzenie umowy w przypadku braku zapłaty i nie otrzymałeś definitywnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. W takim przypadku możesz bronić się zarzutem nieistnienia dochodzonego albo już zasądzonego zobowiązania ze względu na brak wypowiedzenia umowy. Koniecznie wpisz to w sprzeciwie od nakazu zapłaty (zarzutach od nakazu zapłaty). Jeśli zaś już toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne, możesz spróbować wystąpić do sądu z powództwem o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

Jeśli potrzebujesz bliższych wyjaśnień zostaw komentarz lub skontaktuj się bezpośrednio ze mną przez formularz znajdujący się tutaj albo pisząc na mój adres mail: sebastian.catewicz@gmail.com.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s