O zakupie mieszkania dla dziecka po raz trzeci

Zwykły wpis

W poprzednim wpisie opisałem perypetie pewnej młodej osoby (Zuzanny) z urzędnikami skarbowymi związane z zakupem przez nią mieszkania z kredytu hipotecznego zaciągniętego razem ze swoim rodzicem. Pokrótce przypomnę, że skarbówka chciała nałożyć dodatkowy podatek od darowizny tylko za to, że raty kredytu wspólnie zaciągniętego na zakup mieszkania dla Zuzanny spłacała tylko jej matka. Ostatecznie w przypadku, który opisywałem urząd skarbowy nie zażądał tego podatku, bo po głębszej analizie prawnej tego zagadnienia okazało się, że w takiej sytuacji nie mamy do czynienia z darowizną (myślę, że mogę się przyznać, że w tej analizie prawnej uczestniczyłem, jako prawnik tego organu podatkowego 🙂 ). Nie chcę się tutaj powtarzać, dlatego po szczegóły odsyłam do właściwego postu.

Zdarzały się jednak przypadki, gdy organy podatkowe w takich sytuacjach nie odpuszczały i nakładały podatek do zapłaty. Część z takich podatników odwoływało się do sądów. I wygląda na to, że w sądach kształtuje się korzystna dla podatników linia orzecznicza potwierdzająca moją interpretację tego zagadnienia. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził takie stanowisko w  precedensowym wyroku z dnia  30 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3560/14. Wyrok możesz pobrać klikając tu. Piszą też o tym tu.

Dlatego, jeśli jesteś w sytuacji jak Zuzanna, a urząd skarbowy nie chce odpuścić, koniecznie złóż w urzędzie pismo, w którym powołasz się na powyższy wyrok NSA i przywołasz argumentację opisaną szczegółowo w moim poprzednim wpisie. Jeśli nie wiesz, jak sformułować takie pismo możesz napisać do mnie korzystając z formularza kontaktowego dostępnego tutaj albo bezpośrednio na mój mail: sebastian.catewicz@gmail.com – chętnie pomogę.

Pamiętaj jednak, że powyższe dotyczy tylko sytuacji, gdy rodzic wraz z dzieckiem zaciągnął wspólnie kredyt na zakup mieszkania dla swojego dziecka. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy kredyt na zakup mieszkania dla swojego dziecka zaciąga tylko sam rodzic! Jak uniknąć dodatkowego podatku od darowizny w takiej sytuacji pisałem tu.

Jeśli masz pytania, chciałbyś wyjaśnić jakieś kwestie zapraszam do zostawienia komentarza lub do bezpośredniego kontaktu ze mną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s