Czy można odzyskać już zapłacony podatek? Wpis tylko dla żołnierzy zawodowych

Zwykły wpis

Postanowiłem, że i tym razem podzielę się z Tobą wiedzą zdobytą podczas pracy w organach podatkowych. Będzie to wpis o tym, jak odzyskać niesłusznie zapłacony podatek. Tak, dobrze słyszysz drogi czytelniku – podatek może być zapłacony niesłusznie i, co najlepsze, można te pieniądze odzyskać.

Tylko dla żołnierzy

Jednak ten dzisiejszy wpis zainteresuje właściwie tylko zawodowych żołnierzy. Może kiedyś napiszę o odzyskiwaniu podatku przez inne grupy podatników, w każdym bądź razie obiecuję, że jeśli będę jeszcze pisał na tym blogu o podatkach, to nie będą to tylko podatki żołnierzy:)

Do rzeczy: w latach 2010 – 2011 Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wypłacając żołnierzom tzw. świadczenia mieszkaniowe potrącała z nich zaliczki na podatek dochodowy. Po 2011 r. świadczenia te zostały w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości zwolnione z podatku. Ale w okresie 2010 – 2011 przepisy nie były jasne i nie do końca było wiadomo, jak to jest z tym zwolnieniem, dlatego też WAMy wolały dmuchać na zimne i potrącać podatek, niż potem narażać się na sprawy z fiskusem.

„Ze skarbówką, Panie, nie wygrasz…”

Ale trafiali się żołnierze, którzy wgłębiając się w temat dochodzili do przekonania, że wypłacone im świadczenia mieszkaniowe nie powinny być pomniejszone o podatek. I dlatego wnosili do urzędów skarbowych o zwrot nadpłaty z tego tytułu. Skarbówka, jak to skarbówka, odmawiała zwrotu pieniędzy twierdząc, że zwolnienie z podatku nie przysługuje. Niektórzy po takiej odmownej decyzji dawali sobie spokój, zapewne konkludując, że „ze skarbówką nikt jeszcze nie wygrał” albo w jakiś dosadniejszy sposób wyrażając swój stosunek do urzędu skarbowego (szczerze… akurat w tym przypadku to pretensje należałoby kierować nie do urzędników fiskusa ale do wybieranych przez siebie posłów i senatorów, którzy powołali rząd z takim ministrem finansów, który nie potrafił dopilnować, żeby jego służby przygotowały właściwie brzmiące przepisy i którzy następnie uchwalili tak niejasne przepisy).

Co na to sądy?

Niektórzy jednak nie dawali za wygraną i odwoływali się do sądów. A tam… no właśnie, jedne sądy uznawały, że rację ma skarbówka a inne, że rację ma podatnik i należy mu się zwrot podatku. Wielka loteria... w takich samych stanach faktycznych jedni otrzymywali pieniądze inni nie. Ot, typowa konsekwencja tego, że w naszym państwie został stworzony zły system podatkowy.

Teraz masz niepowtarzalną szansę

Ale teraz, analizując najnowsze wyroki, można dojść do wniosku, że sądy zdecydowały się na linię orzeczniczą korzystną dla podatników, czyli właśnie dla Ciebie żołnierzu.

Także czytelniku, jeśli ta sprawa dotyczy Ciebie, składaj do urzędu skarbowego wniosek o nadpłatę wraz z korektą deklaracji i czekaj na rozstrzygnięcie. Biorąc pod uwagę aktualną linię orzeczniczą sądów właśnie teraz masz duże prawdopodobieństwo, że będzie ono dla Ciebie korzystne, a jeśli nie to masz dużą szansę na wygraną przed sądem. Ale raczej nie zwlekaj, bo z sądami bywa różnie, dziś większość orzeka tak, a za jakiś czas może inaczej.

Masz jakieś pytania, może masz własne doświadczenia ze skarbówką w takiej sprawie? Podziel się w komentarzu. Może dla kogoś okaże się to pomocne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s