Hipoteka za długi podatkowe i niepowtarzalna szansa na jej wykreślenie z księgi wieczystej

Zwykły wpis

Dziś temat, z którym się spotkałem, gdy jeszcze pracowałem w skarbówce. I stąd wiem, że jest to temat dotykający wielu osób. Być może jesteś jedną z nich, więc mam nadzieję, że poniższa notka okaże Ci się pomocna. Jest to ważna wiadomość dla wszystkich tych, którym urząd skarbowy ustanowił hipotekę przymusową na ich nieruchomościach za długi podatkowe.

Pisząc najprościej jak się da.
Zobowiązanie podatkowe (czyli obowiązek zapłaty podatku) przedawnia się co do zasady po 5 latach licząc od końca roku, gdy zobowiązanie to powstało. Gdy upłynie termin przedawnienia obowiązek zapłaty podatku po prostu wygasa. Jeżeli podatnik uchyla się z zapłatą podatku, urząd skarbowy w przeciągu tych 5 lat może na jego nieruchomości ustanowić hipotekę przymusową. I wtedy – uważasz – tenże podatek nie przedawnia się NIGDY. Tylko tyle, że po tych 5 latach skarbówka może wyegzekwować dług tylko poprzez sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej hipoteką.

Zauważ, jakie to groźne. Wpadasz w długi podatkowe, nieraz zdarza się to bez twojej winy (jakieś np. potknięcie w biznesie) i wystarczy, że masz na własność mieszkanie, czy jakiś lokal, w którym prowadzisz działalność i twój dług podatkowy nie przedawni się nigdy, pozostajesz z długiem na wieczność albo tracisz mieszkanie/ lokal gospodarczy. Choć uczciwie trzeba przyznać, że nie brakuje też cwaniaczków bardzo dobrze prosperujących np. na wyłudzeniach VATu. Jako bat na takich nieuczciwych obywateli taka regulacja może i byłaby pożądana, ale jednocześnie z nieuczciwymi polegną i uczciwi.

Na szczęście istnieje Trybunał Konstytucyjny, który w październiku 2013 r. orzekł, że taka sytuacja jest niedopuszczalna, a przepis ustanawiającą taką regułę jest niekonstytucyjny. Jednakże TK badał ten przepis w brzmieniu z lat 1998 – 2002 i pozbawił go mocy obowiązującej jedynie w tym okresie.

Co to może oznaczać dla Ciebie?
Ano to, że jeśli w tych latach urząd skarbowy ustanowił na Twojej nieruchomości hipotekę przymusową i do dnia dzisiejszego nieruchomości nie sprzedał, to hipoteka wygasła wraz z upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (czyli co do zasady po 5 latach, chyba że nastąpiło przerwanie albo zawieszenie biegu terminu przedawnienia – nie mam tu miejsca na tłumaczenie cóż to takiego, ale w każdej konkretnej sprawie trzeba dokładnie badać kiedy upływa ten termin, bo może być różny w różnych sprawach).

A gdy hipoteka wygasła to co?
A „tylko” to, że skarbówka już nie może sprzedać Twojego mieszkania, a jeśli nadal w księdze wieczystej masz wpisaną tę hipotekę to możesz wystąpić do Twojego urzędu skarbowego albo o to, żeby wystąpił do sądu o wykreślenie hipoteki albo o to żeby dał Ci na piśmie oświadczenie, że hipoteka już wygasła i wtedy sam składasz do sądu wniosek o wykreślenie hipoteki wraz z tym oświadczeniem (praktyka sądów i urzędów jest tu różna).

Ale uwaga! Urzędy mogą się jeszcze bronić przed takim rozwiązaniem, choć takie powinno być stosowane. Dlatego jeśli spotkasz się z odmową urzędu co do wykreślenia hipoteki, lepiej skorzystaj z pomocy fachowego prawnika zanim pojawią się nieodwracalne skutki zaniedbań.

Zastanawiasz się zapewne teraz: a co z hipotekami ustanowionymi przez skarbówkę po 2002 r.? A to już temat na kolejny wpis.

Tymczasem jeśli masz taki problem, jak ten wyżej opisany, i masz jeszcze jakąś wątpliwość albo pytanie to zostaw proszę komentarz albo napisz do mnie na maila. Postaram się pomóc.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s